- Към края на октомври си направете списък с подаръците на любимите ви хора за празниците, това ще се повлияе много добре на финансите и нервите ви. По-добре напазарувайте по-рано подаръците или част от тях, защото харченето на пари в последния момент е изтъкано с много тичане, високи цени, големи харчове и много изразходени нерви. Може да си позволите и по-големи подаръци на изплащане, но пресметливо анализирайте офертата и прегледайте заслужава ли си, тъй като понякога оскъпяването излиза доста солено.
- Не се лепете непременно за най-скъпата и впечатляваща вещ. Помислете логично и практично, дали е необходимо точно нея да закупите и ако отговорът e да – дали си заслужава? Може би си мислите да купите скъп модел телефон на майка си, но дали трябва да го правите, в случай, че тя ще го ползва само за разговори или за будилник? Подаръците, закупени „за отбиване на номера“ също не са практични, а напротив, някои дори обидни. Запомнете, че това са финансови средства, хвърлени на вятъра.
- Заделяйте винаги пари за допълнителни разходи по празниците. Ако не ги изхарчите – отлично, отиват направо в спестовния фонд. А и не забравяйте, че януари е дълъг студен месец, с големи сметки за плащане.
- Ако месечните ви доходи са плаващи, знайте, че декември има много празнични и малко работни дни. Може точно през този месец на празници, допълнителните средства да паднат или отменят, а разходите си остават. Никога не харчете предварително обещани бонуси и коледни възнаграждения. Обещанията са едно, а действителността съвсем друго нещо.
Pages: 1 2