10 често срещани грешки при управлението на парите ни

Управлението на парите ни е нещо колкото сложно, толкова и просто.

управлението на париНе е нужно да сме финансови експерти, за да постигнем една добра финансова стабилност и да си изградим спокоен живот. Сложните термини, финансови ходове и математически измерения на паричните средства не са за всеки, но всеки може да спазва добри финансови норми, ако има доброто желание за това. Важно е да имате навика да си правите сметка на парите буквално и да избирате добри практики за целта. Съвети за това, как да управляваме парите си има много, но нека обърнем вниманието ви, какви чести грешки допускаме при това управление! Те са доста често срещани и доста могат да навредят на бюджета и финансовата ни стабилност въобще.

1. Инфлация в начина на живот – това не означава буквално инфлация, но се има предвид подобен род практика. Тоест прекалено надценяване на възможностите, този път на паричните средства в ежедневието ни, а не глобално в обществото. Инфлацията е прекалено потребление и обезценка на паричната стойност, а инфлацията в ежедневието е прекалено потребление на паричните средства и липса на спестявания. Един пример – повишават се приходите ви с 10% например, независимо от къде. Повечето хора дори несъзнателно повишават автоматично и разходите си, а това е управление на парите ни по лош начин. Това не е добра финансова мисъл, нито практика. При наличие на по-голямо количество пари месечно помислете за влагането им в спестовен фонд, такъв за здраве, за образование или пенсионен. Ако харчим постоянно всичко, което изкарваме, някои ден ще сме неприятно изненадани от финансовия си статус. В подобна ситуация много хора прибягват до услугите на фирмите за бързи кредити.

[ads1]

2. Спиране на вноските по пенсионните ни фондове – когато сме в затруднение и не можем да поемем месечните си плащания не бива да спираме веднага спестяването на пари за бъдещето си. Може да сме загубили работата си или партньора ни, да са излезли не предвидени плащания или просто ни се иска да използваме парите за мечтана почивка. Никак не е разумно, защото този фонд ще ни гарантира сигурност на старини. Когато сме млади рядко мислим за това и тази грешка, често ни струва доста лишения за в бъдеще. По-добре да спестим от излизания, по-евтина кола и ограничения в домакинството, отколкото от парите за бъдещето ни.

3. Плащане на сметките на по-късен етап – понякога в днешно време не рядко плащаме сметките си по-късно и управлението на парите ни е лошо. Не защото нямаме пари в момента, а защото забравяме. Добре е да сме финансово организирани и да плащаме сметките си навреме. Така не плащаме излишни пари за глоби, нямаме лоша кредитна история и не рискуваме да ни спрат дадена услуга и да плащаме пускането и отново. Добре е в динамиката на месечния бюджет да ползвате автоматичните настройки за плащане по-месечните си задължения. Така винаги плащате навреме и не рискувате харченето на екстра пари за глоби.

4. Плащане на не нужни банкови такси – ако се замислим, колко не нужни банкови такси плащаме месечно, ще установим, че са много. Дори при тегленето на средства от банкомат, наместо от банката бива таксувано. Защо да не си спестим тези средства. Може да са минимални, но събрани заедно правят солидна сума. Всякакви апликации за кредити, кредитни истории, проучвания, закъснели плащания и други, биват таксувани. В един момент, при повече кредити и кредитни карти на ваше име, може да платите до една заплата за тези такси. Внимавайте какви карти използвате, дори при пазаруване, такси са удържани от банките, а да не говорим за кеш опциите.

бързи кредити5. Поставяне финансовата сигурност на другите пред своята – да бъдеш добър човек е хубаво, но не до глупост. Финансите в семейството са общи да и задълженията също. Така, че трябва да възпитате децата си да внасят пари в семейния бюджет, не само да ги ползват. Това не означава експлоатация, защото когато децата са достатъчно големи трябва да допринасят за семейния бюджет. Започва се от намирането на подходяща работа през ваканциите и се стига до осъзнатия платен труд. Същото важи и за родителите. Не трябва само единият да работи, а другият да гледа децата. Днес това е финансово не рентабилно, управлението на парите ни е цялостна отговорност. Финансова стабилност трудно се постига от един, а спестяване съвсем. Да поставяш другите и нуждите им на преден план е добре, но финансирането на собствен фонд за пенсиониране не бива да бъде загърбвано.

6. Пари за осигуряване от страна на работодателя – не допускайте да работите и да бъдете осигурявани на по-нисък доход. Да това сега е добре, но за в бъдеще не. Работодателя доста си спестява, а вие плащате малко по-малко за данъци. Но след години на неглижиране взимате пенсия, която е смешна за финансово обезпечение. И не само, ако разчитате само на държавните фондове много грешите, частните вече не са опция, а необходимост.

[ads1]

7. Избиране на студентски кредит с лоши условия – стартирането на кредитната ни история обикновено започва със студентски кредит. Не всяко дете има щастието родителите му да са помислили и спестили за образованието му, а може и да не са имали възможност. Тогава се стига до студентско кредитиране, често пъти и не държавно. Това е по-лошата опция, но когато имаме нужда от финансиране я приемаме с лека ръка. Обикновено студентските кредити са с ниски лихви и минимални начални вноски, но те изплащат само лихвите.студентски кредит Главницата остава и плащанията нарастват в бъдеще. Добре е ако имате възможност да започнете работа, а след това да вземете минимален заем, които бързо да покриете. Образованието е доста гъвкаво днес и не е нужно да висите на лекции, а да не работите. Управлението на парите ни от ранен етап е жизненоважно.

8. Неизгодна застраховка живот – важно е да помислите за застраховка живот, при трагична ситуация. Така децата ви няма да се окажат не обезпечени, докато зависят от вас. Повечето застрахователи предлагат обаче застраховки живот на висока цена първо за неинформираните. Те нямат голяма разлика в сумата, която ще получат децата ви, ако има нужда. Застраховка живот с до десет пъти сумата на заплатата ви месечно е сравнително добро обезпечение. Така семейството ви не е с непосилно натоварен бюджет и имате сигурност същевременно.

9. Нямате фонд за спестяване на пари за екстремни ситуации – този фонд е важен за възникнали екстремни ситуации, като медицински нужди, поправка на колата, забавени плащания и взети пари на заем от роднини. Добре е парите в него да се трупат бавно и постепенно, за да не изпитвате тежест с месечните си финанси. Управлението на парите ни е важно месечно, но и в бъдещето. Ако печелите повече, не харчете повече, а спестявайте. Така не рискувате да изпаднете в неприятната ситуация да нямате пари, когато ви потрябват.

10. Нямате бюджет – колкото и странно да звучи много домакинства нямат или си мислят, че само имат, но той е не ефективен. От бюджета ви зависи месечното добро разпределение на паричните ви средства и успеха ви в сферата на финансовата стабилност и независимост, така че правете го добре!

Управлението на парите ни е лесна задача, стига да знаем, как да го постигнем.

[ads1]